DUYURULAR

 

TANAP Projesi Deniz Geçişi Başladı
26 Eylül 2017TANAP PROJESİ DENİZ GEÇİŞİ BAŞLADI


TANAP Projesi'nin en önemli etabı “Marmara Denizi Geçişi” çalışmaları başladı.  “17 Km’lik etapta Doğalgaz boruları, özel donanımlı bir gemi tarafından deniz dibine döşeniyor.


Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan ve temeli, 17 Mart 2015 tarihinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan ve Gürcistan Cumhurbaşkanlarının katıldığı törende atılan TANAP (Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi)’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.


Projenin en önemli etaplarından olan “Marmara Denizi Geçişi” çalışmalarına başlandı. Doğalgaz borularını denizin dibine indirmek için 'Sapurakencana 1200’ isimli Panama bandıralı 32 bin 504 groston ağırlığında ve 153 metre uzunluğundaki özel donanımlı bir gemi, Çanakkale'nin Biga İlçesi'ne bağlı Kemer Köyü sahiline getirildi.


Doğalgaz boruları Kemer Köyü sahilinden denizin dibine indirilmeye başlandı. 17 km’ lik geçiş tamamlanıp Tekirdağ İli, Şarköy İlçesi, Kızılcaterzi Köyüne ulaşıldığında hem projenin en kritik etabı tamamlanmış hem de Azeri gazı Avrupa’ya ayak basmış olacak.TANAP PROJESİNİN AMACI ve GÜZERGAHI


Amacı, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğal Gaz Koridoru'nu oluşturmak, Türkiye ve Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacını karşılamak olan TANAP Projesi güzergahı, Türkiye Gürcistan sınırında Ardahan'ın Posof İlçesi, Türkgözü Köyü'nden başlayıp Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 İlden geçmekte ve Yunanistan sınırında Edirne'nin İpsala ilçesinde son bulmaktadır. 


Proje kapsamında Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya'da olmak üzere, ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer almaktadır.

ARA

SİTE İÇİ ARAMA