DUYURULAR

 

Tanap Çanakkale Boğazı Geçişi 3 Bin 100 Adet Çelik Boru Kullanılıyor
06 Ekim 2017


Projenin deniz geçişi her biri yaklaşık 17 kilometre uzunluğunda 36  inç çapında ikiz boru hattı sisteminden oluşuyor. Hattın Anadolu tarafı kara  yaklaşımı, Çanakkale İli, Biga İlçesinin 5 kilometre batısında, Avrupa tarafı kara  yaklaşımı Tekirdağ İli, Şarköy İlçesinin 13 kilometre güneybatısında yer alıyor.


Maksimum su derinliği 65 metre olan deniz geçişinde her biri yaklaşık  12 metre uzunluğunda 100 milimetre, 80 milimetre ve 60 milimetre kalınlığında  beton kaplamalı 3 bin 100 adet çelik boru kullanılıyor. İkiz boru hattının  Anadolu tarafı kara yaklaşımında borular 5 metre aralıklı olarak döşeniyor. Açık  denizde mesafenin artmasıyla birlikte, iki boru hattı arasındaki uzaklık 100  metreye çıkarken boru hatlarının Avrupa tarafı kara yaklaşımında aralık yeniden 5  metreye iniyor.


Deniz geçişinde borular, bu amaç için özel inşa edilmiş gemi üzerinde  bulunan kaynak istasyonlarında birbirine bağlandıktan sonra geminin arka ucuna  monte edilen bir kiriş (stinger) vasıtasıyla denizin tabanına indiriliyor. TANAP  Projesi'nde bu çalışma "S-lay" metodu kullanılarak gerçekleştiriliyor. Boru segmentinin gemideki kiriş (stinger) ve deniz tabanı arasında "S” biçimi  almasından dolayı bu ismi alan yöntem daha çok su derinliği fazla olmayan deniz  geçişlerinde kullanılıyor.

ARA

SİTE İÇİ ARAMA