DUYURULAR

 

Şahdeniz Gazı 2018'de Geliyor
09 Temmuz 2017


İstanbul 22. Dünya Petrol Kongresinde konuşan SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev:


Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki dış yatırımlarının yüzde 51’i SOCAR tarafından gerçekleştirildi. Azerbaycan’ın enerji kaynaklarını dünya pazarlarına ulaştırmada Türkiye’nin desteği bizim için çok önemli. SOCAR olarak bundan sonra da iki kardeş halkın refahı için büyük sermayeli projelerini devam ettirmekte kararlıyız” dedi.


ŞAHDENİZ GAZI 2018’DE GELİYOR


Azerbaycan’daki Şahdeniz gazını Avrupa’ya taşıyacak projenin Türkiye ayağı olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) gelecek yıl ilk gazı ülkeye getireceğini dile getiren Abdullayev, 2020 yılında bu hattı kullanarak 16 milyar metreküp gazı Avrupa’ya ihraç edeceklerini söyledi. 


Abdullayev, şöyle devam etti: “Şahdeniz projesinin ikinci fazı olan ve toplam 40 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru projesi, Türkiye ve Avrupa’nın enerji güvenliği açısından önem arz ediyor. 3.500 kilometrelik boru hattı ve 4 bölümden oluşan projenin ilkini, yüzde 94’ü tamamlanan Şahdeniz-2 projesi, sonraki bölümlerini ise yüzde 87’si tamamlanan Güney Gaz Koridoru’nun genişletilmesi, yüzde 77.3’ü tamamlanan TANAP ve yüzde 44.7’si tamamlanan TAP boru hatlarının inşası oluşturuyor. 


TANAP’ın Eskişehir’e kadar olan kısmının yüzde 85.4’ü tamamlandı; 2018 yılı içinde Türkiye’ye ilk gaz akışını sağlamayı hedefliyoruz.” Gelecek yıllarda Azerbaycan doğalgazının Avrupa’nın ihtiyacını karşılamada büyük rol oynayacağına vurgu yapan Abdullayev, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Güney Gaz Koridoru projesi ile Avrupa’nın enerji güvenliğini sağlamakla kalmayıp, temiz enerji ihtiyacını da karşılamış olacağız. Şahdeniz projesine destek olarak Azerbaycan doğal gazını Avrupa’ya taşımamızı sağlayan Türk hükümetine buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.”ARA

SİTE İÇİ ARAMA